Camponotus herculeanus
search
  • Camponotus herculeanus

Camponotus herculeanus

37,00 zł

Camponotus herculeanus

Gmachówka cieśla, gmachówka koniczek – gatunek mrówki z podrodziny Formicinae

Wielkość kolonii: Królowa
Ilość

Karmienie kolonii.

Mrówki karmimy miodem, w postaci kropel odpowiedniej wielkości, tak aby robotnice się w nich nie utopiły. Do rozwoju kolonii niezbędne jest białko, którego najlepszym źródłem są owady karmowe, te natomiast podajemy mrówkom martwe, po to by nasze cenne robotnice nie ucierpiały podczas walki. Jeżeli chodzi o ilość oraz częstotliwość podawania pokarmu, to trzeba ją dostosować do wielkości i potrzeb kolonii. Obserwacja jest kluczem do sukcesu. Zazwyczaj pokarm podaje się co 2-3 dni. Wszelki resztki należy regularnie usuwać w celu utrzymania należytej czystości.

Zimowanie:

Kolonie najlepiej przezimować w okresie od października do lutego, przez około dwa, trzy miesiące. Optymalna temperatura to od 5 do 10 stopni Celsjusza. Można do tego celu użyć lodówki, lub chłodnego pomieszczenia. Temperatura nie może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu zabiegowi wydłużamy żywotność królowej, a po zimowaniu zaczyna lepiej czerwić, czyli znosić większe ilości jaj. Przed zimowaniem mrówki należy obficie nakarmić miodem.

Hodowla kolonii mrówek.

Gdy pojawią się pierwsze robotnice, mrówkom udostępniamy arenę, z której będą pobierały pokarm, dobrze mieć na niej poidełko jako źródło wody. Należy pamiętać, że sama arena powinna być zawsze sucha. Gdy robotnic przybędzie, czas na pierwsze gniazdo. Dla Camponotus herculeanus wystarczające są komory o wysokości 9 mm, oraz węże o średnicy 10 mm. Część gniazda dobrze podgrzewać, aby zapewnić w nim gradient temperatur. Dzięki odpowiednim temperaturom kolonia znacznie szybciej się rozwija. Optymalna temperatura w gnieździe to około 22 - 24 stopni Celsjusza.

  • Nazwa łacińska: Camponotus herculeanus
  • Nazwa zwyczajowa: Gmachówka cieśla, gmachówka koniczek
  • Pokarm: Miód, owady karmowe
  • Poziom trudności: Niski
  • Królowa: Czarno - brązowa, długość 14 - 16 mm
  • Robotnice: Czarno - brązowa, długość 6 - 13 mm, występują robotnice minor, media i major
  • Wielkość kolonii: Do 10000
  • Występowanie: Europa
98 Przedmioty
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.